Mis on õli nihkepinge stabiilsus?

Nihkepinge stabiilsus ehk vastupidavus nihkepingele (ingl shear stability) kirjeldab õli võimet pidada vastu talle mõjuvatele nihkejõududele ja sellest tingitud mehaanilisele destruktsioonile purunemise ja rebenemise teel. Nihkepinge stabiilsus on õli vastupanuvõime viskoossuse muutumise suhtes.

Selleks et tõsta mootori-, transmissiooni- või hüdroõlide vastupidavust erinevates temperatuurivahemikes, lisatakse neile manustena viskoossusindeksi (VI) parendeid. Manused vähendavad määrdeaine viskoossuse sõltuvust temperatuurist. VI parendid koosnevad õlis lahustuvatest polümeeridest, millel on lineaarne võrkstruktuur.

Kui need polümeerid peaksid mehaanilise koormuse all lagunema, muutub määrdeõli viskoossus. Õli vedeldub ega määri enam nii, nagu vaja.

Kuidas määratakse määrdeainete nihkepinge stabiilsust?

Õli nihkepinge stabiilsust saab kontrollida, et tuvastada võimalikult varakult viskoossuse vähenemine ja hoida ära masinarikked. Selleks on käibel katsemeetodid DIN 51382, CEC L-14-A-88, L-25-A-78, L-37-T-85 ja L-45-T-92. Katseseadmena kasutatakse nt nelja kuuli aparaati.

Nelja kuuli aparaat mõõdab määrdeainete koormustaluvust

Võtke ühendust meie tehnilise meeskonnaga

Tooteid puudutavate küsimustega pöörduge palun meie abivalmi meeskonna poole. Selleks täitke allpool oleva kontaktivormi väljad või helistage numbril +372 627 9999.