Mis on HC sünteesõli?

HC sünteesõli all mõistetakse määrdeaine baasõli, mida on rafineeritud hüdrokrakkimise teel. HC on lühend sõnast hüdrokrakkimine. HC sünteesõli on tugevalt rafineeritud mineraalõli, mida iseloomustab väga kõrge puhtusaste. HC sünteesõlid kuuluvad vastavalt API klassifikatsioonile teise ja kolmandasse baasõlide rühma. HC sünteesõlid sisaldavad üle 90% küllastunud süsivesinikke ja ≤ 0,03% väävlit. Tulenevalt sellest on nad efektiivsemad ja vananemiskindlamad kui I rühma määrdeained. II rühma baasõlid on saadud kergkrakkimise teel ega ole nii tõhusad kui III rühma baasõlid, mida on tugevalt hüdrokrakitud.

Hüdrokrakkimise kolonn teel paigaldamiseks rafineerimistehasesse

Rafineerimiseks on lähteainena vaja toorparafiini või vaakumgaasõli. Kõigepealt tekitatakse hüdrokrakkimise kolonnis umbes 400 °C temperatuur ja 13–17 MPa suurune rõhk. Protsessi jaoks läheb tarvis ka suures koguses vesinikku. Vesinikkeskkonnas lõhustatakse katalüsaatorite osavõtul pika ahelaga süsivesinikud väiksemateks molekulideks ja muundatakse bensiini, diisli või määrdeõli vahesaadusteks. Neist on võimalik valmistada erineva viskoossusega baasõlisid. Baasõlid on väga puhtad, valdavalt alkeenivabad ja sisaldavad väheses koguses väävlit või lämmastikku.

Määrdeainete jaoks vajalikke baasõlisid saadakse nt vaakumdestillatsiooni teel

HC sünteesõli on mineraalõli, mida on hüdrokrakkimise teel rafineeritud ja parendatud. HC sünteesõli kvaliteet sõltub aga alati toorõlist. Tootel on omad füüsikalised piirid, mida pole võimalik ületada. Tugeva hüdrokrakkimisega saadud õlide viskoossusindeks (määrab viskoossuse sõltuvuse temperatuurist) on 120–140.

Täissünteetilised õlid peavad koosnema vähemalt 80% ulatuses IV või V rühma baasõlidest. Need on sünteesitud määrdeained, mis on kokku pandud lühikese ahelaga süsivesinikest ja mille tehnilisi omadusi on optimeeritud. Täissünteetiliste õlide viskoossusindeks võib olla 135–190. Seega on täissünteetilised õlid veelgi tõhusamad ja temperatuurikindlamad kui HC sünteesõlid

Võtke ühendust meie tehnilise meeskonnaga

Tooteid puudutavate küsimustega pöörduge palun meie abivalmi meeskonna poole. Selleks täitke allpool oleva kontaktivormi väljad või helistage numbril +372 627 9999.