Mis on õli neutralisatsiooniarv?

Neutralisatsiooniarv (sks lühend NZ / ingl lühend NN) näitab hapete või aluste sisaldust määrdeõlis. See tuuakse välja tööstusmäärdeainetel, nagu reduktori-, hüdro- või ketiõlidel. Neutralisatsiooniarv väljendab kaaliumhüdroksiidi kogust milligrammides, mis on võrdväärne ühes grammis õlis leiduvate vabade hapete või leelistega. Seega annab neutralisatsiooniarv infot hapete või leeliste sisalduse kohta värskes või kasutatud õlis.

Eristatakse:

  • NZ (s) – happearvu
  • NZ (b) – leelisarvu

Tihtipeale arvatakse, et neutralisatsiooniarv on sama, mis TBN (Total Base Number). TBN määratakse aga teiste katsemeetoditega ja puudutab mootoriõlisid.

Kuidas määratakse neutralisatsiooniarv?

Neutralisatsiooniarv määratakse vastavalt DIN 51558 standardile tiitrimismeetodil värvusindikaatoriga. Tulemuseks saadakse kaaliumhüdroksiidi (KOH) kogus milligrammides ühe grammi õliproovi kohta.

Fotol on kujutatud titraatorit koos kahe õliprooviga. Vasakpoolse õliproovi (oranž) värv on muutunud, kuid pole veel piiralas. Parempoolne õliproov (roheline) on muutnud tugevalt värvi. Aluselised koostisosad on happelised ära neutraliseerinud ja pH on muutunud. Niipea kui proov värvub roheliseks, määratakse neutralisatsiooniarv.

Võtke ühendust meie tehnilise meeskonnaga

Tooteid puudutavate küsimustega pöörduge palun meie abivalmi meeskonna poole. Selleks täitke allpool oleva kontaktivormi väljad või helistage numbril +372 627 9999.