Mis on abrasiivkulumine?

Abrasiivkulumist nimetatakse ka abrasiooniks. Üks hõõrdepind mõjutab teist ning põhjustab pinna ebatasasuste tõttu vastaspinna kulumist või materjali murenemist. Pöörlevatel masinaosadel olevad pisikesed pinnakonarad tungivad pehmemast materjalist hõõrdepinna väliskihtidesse, põhjustades laastude eraldumist ja kriime.

Kui hõõrdepaari vahele satuvad võõrosakesed ja kriibivad materjali pinda, tekitavad nad samuti abrasiivkulumist.

Peale abrasiivkulumise on üks kulumise alaliike adhesioonkulumine.

abrasiivkulumine

Abrasiivkulumine põhjustab materjaliosakeste eraldumist hõõrdepaari vastaspindadelt

Abrasiivkulumise teke

Abrasiivkulumist esineb peamiselt masina käivitamisel või suure koormuse all töötamisel. Neis tingimustes võivad pinnakonarad puutuda kokku pehmemast materjalist detailiga, kuna väike kiirus ei hoia neid lahus. Niipea kui masin töötab täistuuridel, kaitseb määrdeaine viskoossus masinaosi, eraldades nad üksteisest.

Teine sage põhjus, miks seda laadi kulumine aset leiab, on liiga väikse viskoossusega määrdeaine kasutamine, mis ei eralda hõõrdepindasid täielikult üksteisest. Abrasiivkulumise takistamiseks lisatakse õlile kulumisvastaseid manuseid, et kaitsta vastaspindasid piirhõõrdumise hetkel.

Kui kõva osake liigub kahe pinna vahel, võib see samuti põhjustada materjali murenemist. Need mikroskoopilised osakesed on umbes sama suured kui määrdeainekelme ja liiguvad kraapides määritavate osade vahelt läbi. Osakesed võivad masinasse sattuda väljastpoolt mõne ava või saastunud määrdeaine kaudu.

Murenenud hambaga reduktor

Abrasiivkulumise ennetamine

Abrasiivkulumine sõltub suuresti masina konstruktsioonist ehk hõõrdepaari materjalist. Näiteks hõõrdepaar, mille üks vastaspind on metallist ja teine keraamikast või plastist, on abrasioonile vähem vastuvõtlik, kui kaks üksteisega kontaktis olevat metallpinda.

Selleks et vähendada võõrosakestest tingitud abrasiooni, on soovitatav kasutada määrdeainet, mis viib usaldusväärselt mustuse määrimiskohast minema, või paigaldada masinasse filtrid. Pealegi tuleks kinni pidada ettenähtud õlivahetusvälpadest, et hoida määrdeaine võimalikult puhtana. Uue masina soetamisel tuleks see esmalt läbi loputada, et eemaldada kõik mustuseosakesed. Sulgege ka kõik masina luugid ja lahtised ühendused.

Seda, kas Teie masinas esineb abrasiivkulumist, saab kindlaks teha erinevate meetoditega. Esimeseks sammuks peaks olema masinaosade visuaalne kontroll, et otsida seadmest abrasiivkulumise jälgi. Vahel ei pruugi aga nii väiksed kahjustused olla inimsilmale nähtavad. Levinum meetod abrasiivkulumise tuvastamiseks on õli laboratoorne analüüs. Selle analüüsi puhul otsitakse õliproovist kulumisele tüüpilisi keemilisi elemente, et märgata õigeaegselt võimalikke kahjustusi.