Veerelaagrite määrimine

Veerelaagreid kasutatakse paljudes erinevates masinates. Muu hulgas nt kellamehhanismides, valtspinkides, tööstusseadmetes, jalgratastes, autodes ja laevades. Veerelaagrid kannavad liikuvate osade vahel jõudu üle veerekehadega. Tapp või terasvõru veereb seejuures kuulidel, rullidel või nõeltel. Veerekehade järgi jagunevad veerelaagrid kuullaagriteks, rull-laagriteks ja nõellaagriteks.

Veerelaagrite määrimise eesmärk on ära hoida või leevendada hõõrdepindade kokkupuudet. Nii vähendatakse hõõrdumist, kulumist ja korrosiooni. Peale selle hoolitseb määrdeaine veerelaagris mustuse ja soojuse ärajuhtimise eest. Ühtlasi tihendab määrdeaine süsteemi, kaitses seda keskkonnamõjude eest.

Kuidas määritakse veerelaagreid?

Veerelaagreid määritakse õlidega, määretega või erandjuhtudel tahkete määrdeainetega. Suurt osa veerelaagritest varustatakse määretega, kuna nii pole laagri tihendamine konstruktsiooniliselt keeruline ja määret vahetatakse kogu veerelaagri tööea jooksul vaid harva või ei vahetata üldse. See, millist määrdeainet veerelaager konkreetselt vajab, sõltub juba kasutustingimustest ja keskkonnamõjudest. Muutujad, mida tuleb seejuures arvesse võtta, on materjal, kinemaatika, geomeetria, vastuvõetava koormuse suund, pöörlemiskiirus, laagri käitumine, töötemperatuur, vibratsioon või mustuse sissepääs.

Igal määrdeainel on teatud eelised ja puudused. Oleme määrde ja õli omad toonud kokkuvõtvalt välja järgmises tabelis.

Eelised Puudused
määre
  • laagrit saab kergesti tihendada
  • väiksed hoolduskulud tänu pikkadele vahetusvälpadele või eluaegsele määrimisele
  • kasutatav laias pöörete arvu vahemikus
  • väike hõõrdemoment
  • suurem sisehõõrdumine ja soojuse teke
  • ei vii kulumisprodukte välja
  • juhib kehvemini soojust ära
õli
  • juhib hästi soojust ära
  • sobib kasutamiseks suurtel pöörlemiskiirustel
  • töötemperatuuri saab reguleerida
  • vähendab hõõrdumist käivitushetkel
  • keeruline konstruktsioon
  • ei tihenda piisavalt hästi ega kaitse mustuse, vee jms eest
  • võimalik õlileke
  • suuremad hoolduskulud lühemate vahetusvälpade tõttu

ADDINOLi kvaliteetsed määrdeained pikendavad veerelaagri tööiga, parandavad töökindlust, vähendavad müra ja suurendavad efektiivsust. Oleme meeleldi valmis Teid nõustama.

Veerelaagrite määrimiseks kasutatakse sageli määrdeid

Milline õli sobib veerelaagritele?

Veerelaagrite õlitamiseks sobivad legeeritud ja legeerimata mineraalõlid või ka sünteesõlid, kuid mineraalõlisid kasutatakse sagedamini. Sünteetilisi õlisid on vaja üksnes väga kõrgetel temperatuuridel. Õli viskoossus peab olema kooskõlas kasutustingimustega.

Määrded veerelaagritele

Eriti oluline on leida õige määre rohke liugehõõrdumisega, suurtele ja raskkoormatud veerelaagritele. Suure koormuse puhul on tähtis roll tahkesti määrimisvõimel ja manustel. Üldiselt osaleb määrimisel vaid väga väike kogus määrdeainet. Valdav osa määrdest tõrjutakse veerekontaktist välja. See ladestub laagri küljele või jookseb tihendi vahelt laagerdusest välja. Määre, mis on jäänud veerepindadele ning laagri külge alles, eraldab vajalikus koguses õli ja tahkestit tööpindade määrimiseks.

Enamikele veerelaagritele sobivad NLGI 2 määrded. Osadel juhtudel on võimalik kasutada ka NLGI 1 ja NLGI 3 klassi määrdeid. Nagu veerelaagri määrdeaine valimisel üleüldiselt, tuleb ka siin võtta arvesse ekspluatatsiooni- ja keskkonnatingimusi. Määrde valimisel on määrav baasõli viskoossus ja õli eraldumine.

Keskkonnatingimused Määrde omadused
vähene hõõrdumine NLGI 1 või 2, väheviskoosne sünteesõli
vähene töömüra viskoosse baasõliga NLGI 1 või 2 määre
laagri telg nurga all või vertikaalne hästi nakkuv NLGI 2 või 3 määre
välisvõru pöörleb, sisevõru seisab paigal suure tahkestisisaldusega NLGI 3 või 4 määre
eluaegne määrimine stabiilse konsistentsiga NLGI 2 või 3 määre
kõrge temperatuur määre, mis ei tekita sadestusi
madal temperatuur NLGI 1 või 2 määre, vajadusel sünteetiline õli
tolmune keskkond NLGI 3
kondensvesi tööprotsessis emulgeeriv määre
veepritsmed tööprotsessis hüdrofoobne määre
agressiivsed ained 1korrosioonitõrjemanustega määre
võnked ja löögid EP-määre NLGI 2

Võtke ühendust meie tehnilise meeskonnaga

Tooteid puudutavate küsimustega pöörduge palun meie abivalmi meeskonna poole. Selleks täitke allpool oleva kontaktivormi väljad või helistage numbril +372 627 9999.