Mis on poolsünteetiline õli?

Mootoriõli | Erinevus võrreldes täissünteetilise õliga

Poolsünteetilise õli all peetakse silmas segu sünteetilistest ja mineraalsetest õlidest. IV ja V rühma sünteetiliste baasõlide osakaal peab seejuures olema vähemalt 10%.

Mineraalõli saadakse nafta rafineerimise teel. Destilleerimisel eemaldatakse rafineerimistehases naftast saasteained, nii et järele jäävad võimalikult puhtad süsiniku ja vesiniku ühendid, mis kindlustavad head määrimisomadused. Mineraalõlide kvaliteedist ei piisanud aga enam ühel hetkel, et tagada nüüdisaegsete mootorite tõrgeteta töö.

Täissünteetilisi õlisid valmistatakse tehislikult sünteesi teel. Seejuures liidetakse lühikese ahelaga süsiniku ja vesiniku ühendid pikemateks ahelateks, kuni saavutatakse soovitud määrimisomadused. Õli on väga puhas ja tõhusam kui mineraalõli.

Mineraalõli ja sünteesõli segamisel saadud poolsünteetiline õli sobib komplekssemate nõuetega rakendusteks, nagu nt mootorite määrimiseks.

ADDINOLi poolsünteetiline mootoriõli

Paljud moodsad sõiduautomootorid ja 2-taktilised mootorid töötavad poolsünteetilise mootoriõliga. Õli head määrimisomadused täidavad paljude autotootjate kvaliteedinõudeid. Toome siinkohal mõned näited meie poolsünteetilistest mootoriõlidest.

ADDINOL SEMI SYNTH 1040

viskoossus:

SAE 10W-40

spetsifikatsiooni / litsentsid:

ACEA A3/B4

API SN, JASO MA-2

MB 229.1, VW 501 01, VW 505 00

ADDINOL SUPER 2T MZ 406

spetsifikatsiooni / litsentsid:

API TC

JASO FC, ISO L-EGC

Mis vahe on poolsünteetilisel ja täissünteetilisel õlil?

Poolsünteetiline õli on segu mineraalõlist, sünteesõlist (vähemalt 10%) ja manustest. Täissünteetilised õlid koosnevad valdavalt sünteesõlist ja väiksest kogusest mineraalõlist, mis on vajalik manuste lahustumiseks. Kuna sünteesõlide süsiniku ja vesiniku ühendid on mineraalõlide omadest kvaliteetsemad, on täissünteetiline õli oma jõudluse poolest parem kui poolsünteetiline õli.

Täissünteetiline õli edestab poolsünteetilist õli järgmiste omaduste poolest:

  • külmakindlus
  • kuumakindlus
  • vananemiskindlus
  • kulumisvastane kaitse

Täissünteetiline õli pole aga sugugi alati parem kui poolsünteetiline õli. Lõppude lõpuks sõltub kõik seadmetootja ettekirjutustest. Poolsünteetiline õli on probleemideta kasutatav paljudel juhtudel. Alati pole vaja kohe haarata kallima täissünteetilise õli järele. Poolsünteetilised õlid on mõnedes määrimiskohtades sama tõhusad ja usaldusväärsed kui täissünteetilised õlid. Lisaks sellele on nad ka taskukohasema hinnaga.