ADDINOLi eksperdid soovitavad – nõuanded tootjalt
Hankige arusaadavas keeles ekspertteadmisi ja praktilisi nõuandeid määrdeainete ja nende kasutamise kohta otse tootjalt.
Abrasiivkulumine
Abrasiivkulumist nimetatakse ka abrasiooniks. Üks hõõrdepind mõjutab teist ning põhjustab pinna ebatasasuste tõttu vastaspinna kulumist või materjali murenemist.
ADDINOLi jahutusvedelik – kasutusvalmis ja heakskiidetud
Lisaks usaldusväärsele määrimisele mängib gaasimootori töökindluse tagamisel määravat rolli soojusvahetus.
Adhesioonkulumine
Adhesioon- ehk sööbekulumine tekib materjaliosakeste ülekandumisel ühelt pinnalt teisele. Seda esineb peamiselt halvasti määritud vastaspindade liugehõõrdumisel.
Hammasrataste määrimine
Hammasrattaid kasutatakse ülekannetes pöörlemiskiiruse ja pöördemomentide ülekandmiseks ja muutmiseks. Seejuures räägitakse hammasülekannetest.
Hangumistemperatuur
Hangumistemperatuuri saab kirjeldada ka õli voolamispunktina või käitumisega madalal temperatuuril. See on madalaim temperatuur, mille juures õli katsetingimustes veel voolab ja on kasutatav.
HC sünteesõli
HC sünteesõli all mõistetakse määrdeaine baasõli, mida on rafineeritud hüdrokrakkimise teel. HC on lühend sõnast hüdrokrakkimine. HC sünteesõli on tugevalt rafineeritud mineraalõli, mida iseloomustab väga kõrge puhtusaste.
Kuullaagrite määrimine
Kuullaager on veerelaager, mille veerekehadeks on üks või kaks rida kuule. Kuullaagreid kasutatakse väikeste kuni keskmiste radiaalkoormuste vastuvõtmiseks.
Leekpunkt
Leekpunkt on madalaim temperatuur, mille juures kuumutatud õliproovi kohal olev õhu ja õliauru segu korraks süttib ja seejärel uuesti kustub.
Liugelaagrite määrimine
Liugelaagri puhul hoiavad laagrid ja juhikud üksteise suhtes liikuvaid mootori- ja masinaosi kindlates ettenähtud raamides.
Manused
Manused on lisaained, mida segatakse toote hulka mingite kindlate omaduste saavutamiseks ja ebasoovitud omaduste nõrgendamiseks. Avaldades keemilist ja füüsikalist mõju, muudavad nad naftatoodete omadusi.
Mida tähendab LSPI?
Lühendi LSPI taga peitub inglisekeelne termin Low Speed Pre Ignition. Eesti keeles tähendab see kütuse enneaegset süttimist madalatel pööretel.
Mis erinevus on mootori- ja transmissiooniõlil?
Kõige tuntumad automäärdeained on mootori- ja transmissiooniõli. Neid kasutatakse auto erinevates sõlmedes ja nad täidavad erinevaid ülesandeid.
Määrdeained elektrituulikutele
Löögid ja võnked, muutlik tuulekiirus ja temperatuurikõikumised tähendavad elektrituuliku ülekandemehhanismile, laagritele ja hüdroagregaatidele suurt koormust.
Määrde konsistentsi määramine
Määrete konsistentsi saab määrata standardiseeritud mõõtmismeetodiga katsekoonuse sissetungimissügavuse ehk penetratsiooni järgi.
Määrdeained vanasõidukitele ja youngtimer’itele
Vanasõidukid ja youngtimer’id esitavad kasutatavale määrdeainele teistsuguseid nõudeid kui praeguse aja sõidukid. Tänapäevased mootoriõlid sisaldavad erinevaid manuseid.
Neutralisatsiooniarv
Neutralisatsiooniarv (sks lühend NZ / ingl lühend NN) näitab hapete või aluste sisaldust määrdeõlis. See tuuakse välja tööstusmäärdeainetel, nagu reduktori-, hüdro- või ketiõlidel.
Nihkepinge stabiilsus
Nihkepinge stabiilsus ehk vastupidavus nihkepingele (ingl shear stability) kirjeldab õli võimet pidada vastu talle mõjuvatele nihkejõududele ja sellest tingitud mehaanilisele destruktsioonile purunemise ja rebenemise teel.
Poolsünteetiline õli
Poolsünteetilise õli all peetakse silmas segu sünteetilistest ja mineraalsetest õlidest. IV ja V rühma sünteetiliste baasõlide osakaal peab seejuures olema vähemalt 10%.
Sukeldusõlitus
Sukeldusõlitus on määrimisviis, mis on levinud eeskätt reduktorite puhul. Seejuures paiknevad hammasülekande alumised hambad õlivannis ehk hammasrattad on sukeldunud õlisse.
Süsteemide puhastus ja kaitse
Kettide, liugdetailide ja rullsüsteemide hoolduse raames soovitame tõrgeteta töö tagamiseks puhastada süsteemi regulaarselt tootega ADDINOL System Cleaner HT.
TBN
Inglisekeelse lühendiga TBN (Total Base Number) tähistatakse leelisarvu. TBN näitab leeliseliste manuste hulka määrdeõlis. Selles kontekstis räägitakse ühtlasi mootoriõli leelisreservist.
Triboloogia
Triboloogia on teadusharu, mis uurib kokkupuutes olevate ja üksteise suhtes liikuvate pindade vahel toimuvaid protsesse ehk hõõrdumist, kulumist ja määrimist. Triboloogia vaatleb vastastikmõjusid erinevate tahkete kehade ning tahkete kehade ja vedelike või gaaside vahel.
Täissünteetiline õli
Täissünteetilised õlid on tehislikult valmistatud määrdeõlid, millel on mineraalõlidega võrreldes paremad omadused. Täissünteetilisi õlisid saadakse keemilise töötlemise, nagu sünteesi või polümerisatsiooni teel.
Veerelaagrite määrimine
Veerelaagreid kasutatakse paljudes erinevates masinates. Muu hulgas nt kellamehhanismides, valtspinkides, tööstusseadmetes, jalgratastes, autodes ja laevades.